Benefiti svile: Zašto je svila kraljica svih materijala?
Ne postoji tkanina koja je tako voljena i luksuzna kao svila. Poznata kao kraljica materijala, svila je vekovima bila omiljena tkanina kako kineskim caricama tako i rimskim kraljevskim porodicama. Zašto je svila toliko cenjena tkanina? U nastavku vam predstavljamo neke od benefita svile.
benefit #1 svila je hipoalergena
Benefiti svile su mnogobrojni, a jedan od najvažnijih je taj što je svila hipoalergena, stoga je ona savršen izbor za sve one koji imaju problema sa astmom, alergijama ili osetljivom kožom. Takođe, svila može pomoći ljudima da smanje svoju osetljivost na alergene, jer ona prirodno sprečava neke od najčešćih alergena na svetu, poput grinja i buđi. Svila se dobija od čahura koje pređu svilene bube, a te čahure su prirodno dizajnirane da štite crva od uobičajenih predatora i opasnosti, kao što su grinje i gljivice. Pored toga, svila se prvenstveno sastoji od proteina zvanog sericin, koji organski odbija mnoge uobičajene alergene.
Osim što je hipoalergena, svila neće iritirati osetljivu kožu, a odlična je i u održavanju hidratacije, jer svilene tkanine imaju izolaciona svojstva koja smanjuju gubitak vlage iz vaše kože. Svilena vlakna su veoma glatke teksture, tako da svila neće trljati i iritirati vašu kožu stvarajući bore. Spavanje na svili može održati vašu kožu hidriranom i blistavom za razilku od tkanina poput pamuka koje upijaju vlagu iz vaše kože, ostavljajući je suvom. Ovi benefiti svile nam daju odgovor na pitanje zašto su svilene jastučnice i maske za spavanje najbolji izbor za vašu kožu.
benefit #2 svila je biorazgradiva i može da se reciklira
Modna industrija je jedna od industrija koja najviše doprinosi globalnom zagrevanju. Odeća napravljena od sintetičkih materijala se uglavnom ne može reciklirati, pa najčešće završava na deponijama širom sveta, gde oslobađa štetne gasove poput metana koji stvara efekat staklene bašte. Za sve one koji žele da doprinesu smanjenju zagađenja, neka vaš izbor budu proizvodi napravljeni od prirodnih vlakana kao što je svila, jer su oni izdržljivi, imaju mali uticaj na životnu sredinu i mogu se reciklirati.
Pored toga, svila je prirodni materijal koji je izuzetno biorazgradiv, tj. vremenom se može razgraditi prirodno, samo od strane bakterija, bez dodatnih faktora. U zavisnosti od uslova, potrebno je od 1-5 godina da se tkanina napravljena od 100% svile razgradi. Ovo je mnogo brže od vremena koje je potrebno veštačkim materijalima poput poliestera, kojem je npr. potrebno oko 200 godina da se razgradi. Takodje, poliester se često koristi za pravljenje imitacije svile, koja je poznata kao saten.
Benefiti svile su raznovrsni, a jedan od njih jeste taj što se svila može kompostirati, tako da svoje proizvode od svile na kraju možete pretvoriti u kompost. Ovaj proces ne zahteva mnogo strpljenja ni vremena, i možete ga lako obaviti u vašem dvorištu. Sve što treba da uradite da biste svilu pretvorili u kompost jeste da je iseckate na male komade i zakopate je pod zemlju, a ostalo prepustite prirodi.
benefit #3 svila je mekana i glatka
Svila je prirodno proteinsko vlakno koje se dobija iz čaure svilene bube. Svilene bube predu svoje čaure koristeći jednu svilenu nit, koja može biti dugačka i do 1,6 kilometara. Prilikom pravljenja svile, sirova svilena vlakna prolaze kroz proces koji se zove „degumiranje“, što čini svilene niti još glatkijim i mekšim. Konačni rezultat je veoma glatka i duga svilena nit, pa zato za razliku od vune, na svilenim vlaknima nema dlaka.
benefit #4 svila je prirodni termoregulator
Svila je prirodni termoregulator jer se prilagođava ravnoteži našeg tela na prirodan način, održavajući stabilnu temperaturu. Kada je hladno, zahvaljujući vazduhu uhvaćenom između svilenih niti, toplota se zadržava unutra stvarajući efekat izolacije. Svila je takođe veoma lagana i tanka tkanina koja vam pomaže da se ohladite u periodu velikih vrućina. To je razlog zašto svila održava telo hladnim leti i toplim zimi.
benefit #5 svila ima dugoročan rok trajanja
Kvalitetna svila može trajati doživotno, iako je tanka i lagana tkanina, svila je izuzetno jaka. Svilena nit je toliko jaka da je četiri puta čvršća od čelične niti iste debljine. Pre nekoliko stotina godina, Mongoli su čak pravili oklope od svile. Svileni prsluci napravljeni od nekoliko slojeva prošivene svile korišćeni su da priguše udar strela koje prodiru u kožu. Svila nije samo jaka, već ima i veliku elastičnost i odličnu otpornost. Zahvaljujući ovim vrednim kvalitetima, svila je dugo vremena bila tkanina koja se koristila pri proizvodnji padobrana.
benefit #6 svila je fleksibilan materijal
Ne postoji druga tkanina na ovoj zemlji koja se može uporediti sa luksuznim izgledom i osećajem svile. Svilene tkanine imaju prelep sjaj zahvaljujući trouglastoj strukturi svilenih vlakana nalik na prizmu. Oblik svilenog vlakna prelama svetlost pod različitim uglovima, što joj daje svetlucavi izgled. Svila je fleksibilan materijal koji se može utkati u mnogo različitih tkanja, a svaki od ovih tkanja daje svili drugačiji i prepoznatljiv izgled. Benefiti svile značajni za modnu industriju su raznoliki, npr. svileni proizvodi mogu da budu raznovrsnih boja, jer svila može vrlo lako da apsorbuje sve boje.
Zahvaljujući svojim vanvremenskim kvalitetima, svila će uvek ostati najomiljenije od svih prirodnih vlakana. Svila čini da se osećamo udobno i lepo hiljadama godina, i još uvek ne postoji nijedna druga tkanina koja bi mogla da joj parira.